10 תחנות חשובות בדרך לעסק אינטרנטי מצליח

כיום, בעידן הדיגיטל, מחוייב כל עסק בנוכחות ברשת וביצירת חשיפה אינטרנטית לקהלי היעד, שכן "אם אתה לא שם – אתה לא קיים". עם זאת, פתיחת אתר בפני עצמה אינה מספקת ובמהלך תכנונו והקמתו יש להיערך ולדאוג לקיומם של כל הכלים והעזרים החיוניים לפעילותו התקינה, ליצירת אטרקטיביות והנעה לפעולה בקרב הלקוחות הפוטנציאליים ולמתן מענה מלא לצרכיהם.

אתר אינטרנטי הינו עסק לכל דבר ועניין. בין אם מדובר באתר שהוקם במטרה לקדם עסק "פיזי" (חנות, מפעל, מסעדה וכו') ובין אם מדובר באתר עבור עסק שכל פעילותו הינה ברשת (חנות אינטרנטית, עסק המספק שירותים וכו'), על אתר האינטרנט לתפקד ולהיות מנוהל כ"נכס עסקי" נפרד. ניהול זה דורש עמידה בקריטריונים חשובים, ביצוע פעולות הכרחיות ורכישת כלים ועזרים הכרחיים לבעל העסק וללקוחותיו, המהווים בסיס לכל עסק אינטרנטי מצליח.

 

חברת בניית אתרים

תהליך בניית האתר מורכב ממספר שלבים ומתבצע לאחר תכנונו, בהתאם למאפייני העסק, ייעוד האתר, אפיון קהל היעד והגדרת כלל הפעולות הנדרשות מהאתר.

 

על מנת לוודא שהאתר מוגדר ונבנה באופן המיטבי, נוהגים עסקים רבים להיעזר בחברת בניית אתרים, המיומנת בתכנון אופטימלי ובבניית האתר בהתאם ליעדים שנקבעו, לצרכי העסק ולדרישות בעליו. חשוב לזכור כי תכנון לקוי או בניית אתר שלא על פי ההגדרות והמאפיינים הרצויים עבורו, עלולים להפוך אותו ללא אטרקטיבי בעיני הלקוחות הפוטנציאליים, למנוע ממנו להשיג את כלל היעדים שנקבעו לו ובמקרים קיצוניים אף להפכו לחסר תועלת עבור העסק.

 

מעצבים גרפיים

כחלק מהקמת האתר, נדרשת פעילות UX (User Experience) – חוויית משתמש. חווית המשתמש משיעה רבות על פעילותו של הגולש באתר, על תפיסתו את האתר כאטרקטיבי ורלוונטי ועל הנעתו לפעולה. אחד המאפיינים העיקריים של חוויית המשתמש הוא נראות האתר. על מנת ליצור נראות המייצגת את המותג ואת רוח העסק והנתפסת בעיני הגולש כמושכת ונעימה לעין, יש צורך בכישוריהם של מעצבים גרפיים מקצועיים, המומחים בעיצוב אתרי אינטרנט.

 

חברת קידום אתרים

בניית אתר לשם יצירת נוכחות ברשת אינה מספקת בימינו. כיום, כשכל עסק נוכח ברשת, התחרות האמיתית הינה על הבולטות, הבאה לידי ביטוי במיקום העסק בתוצאות החיפושים במנוע החיפוש. על מנת להופיע בפני הלקוחות הפוטנציאלים בעת שאלו מחפשים את המוצר או השירות המוצעים על ידי העסק, יש צורך בהופעת אתר העסק בראש תוצאות החיפוש.

 

לשם כך נדרשים שירותי חברת קידום אתרים, העוסקת בפעילות קידום האתר בתוצאות החיפוש ודחיפתו מעלה כך שיזכה לחשיפה מקסימלית בפני קהל היעד.

 

מערכת CRM

בעת בניית עסק אינטרנטי, חשוב לדאוג לרכישת התוכנות והמערכות הרלוונטיות וההכרחיות לפעילותו. אחת ממערכות אלה הינה מערכת CRM (Customer Relationship Management), מערכת לניהול לקוחות. בעזרת מערכת זו ניתן לנהל את מאגר הלקוחות, פרטיהם, תיעוד ההתקשרויות עמם, פעילותם ורכישותיהם ועוד. מערכת זו הינה בגדר חובה עבור כל עסק והכרחית לשם ניהול נכון, פשוט ויעיל של הלקוחות.

 

סליקת אשראי

על מנת שלקוחות יוכלו לבצע רכישה באתר העסק, נדרשת מערכת שתאפשר את תהליך התשלום המקוון. כיום, מוצעות מערכות סליקת אשראי, המשולבות באתר האינטרנט ומאפשרות ללקוח לבצע תשלום, המועבר ישירות לבית העסק.

 

חשבונית דיגיטלית

בעידן הדיגיטל, תהליך דרישת התשלום וקבלתו הפכו לפשוטים ביותר ומתבצעים "אונליין" בקלות ובמהירות. שימוש בחשבונית דיגיטלית מאפשר לבעל העסק לספק ללקוחות חשבונית מקורית, על פי חוק, באופן מיידי ואוטומטי בעת ביצוע רכישה באתר וללא כל צורך בהתערבות ידנית. החשבונית נשלחת באמצעים אינטרנטיים (מייל) ומהווה חשבונית חוקית ותקנית לכל דבר ועניין.

 

יכול להיות שבחיפושיכם תתקלו בביטוי "חשבונית ירוקה"; זהו כינוי נוסף לחשבונית הדיגיטלית, המשקף את המגמה העולמית להימנעות משימוש במשאבים פיזיים. באמצעות שימוש בחשבונית דיגיטלית (חשבונית ירוקה), נחסך השימוש בדפים, בדיו, במדפסת ובחשמל. כמו כן, החשבונית הירוקה המתקבלת במייל נשמרת לנצח ואינה מתבלה.

 

חברת שליחויות

גם אם תהליך הרכישה באתר מתבצע כראוי ולשביעות רצון הלקוחות, יש לוודא כי גם תהליך משלוח המוצרים הנרכשים מתבצע לשביעות רצונם. לשם כך, יש להיעזר בשירותי חברת שליחויות מומלצת ולוודא כי החברה הנבחרת אכן ערוכה לתת את המענה הנדרש ולספק את המוצרים הנרכשים באופן בטוח ותוך שמירה על תקינות המוצרים הנשלחים, לאזורי החלוקה המוגדרים.

 

פתיחת חשבון בנק עסקי

כחלק מהתארגנות לפתיחת העסק, נדרשת פתיחת חשבון בנק עסקי ובעצם כך יצירת ההפרדה ההכרחית והמתבקשת בין החשבון הפרטי של בעל העסק לזה של העסק עצמו. בחלק מהבנקים, חשבונות עסקיים אף עשויים לזכות את בעליהם בהטבות משתלמות, בשירותים נוספים ובתנאים מועדפים.

 

ביטוח עסק

טרם פתיחתו של העסק וגם במקרה שמדובר בעסק שכלל פעילותו ברשת, מומלץ לרכוש ביטוח עסק, אשר נועד לתת גב ורשת ביטחון כלכלית לבעל העסק במקרים בהם נגרם נזק לעסק או ללקוחותיו (כדוגמת פריצות לאתר, גניבת מידע רגיש של לקוחות, איבוד נתונים, סחטנות ועוד).

 

לסיכום – פתיחת עסק אינטרנטי אינה עניין של מה בכך ועל מנת ליהנות מתפוקה מקסימלית, יש לוודא כי הוא מוקם כראוי ועל פי הדרישות והצרכים שנקבעו וכי זמינים עבורו כל הכלים, התוכנות, המערכות התומכות והעזרים הנדרשים.