קבלו הצעת מחיר מהירה

אנא מלאו את הפרטים ונשלח אליכם את הצעת המחיר

תודה! ההצעה בדרך אליכם

מה זה הכנסה פסיבית ו6 רעיונות ליצירת הכנסה מבלי לעבוד

נמרוד רייזנר

נמרוד רייזנר

מנכ"ל Expert מומחה לעסקים קטנים

אחת השאלות הכי פופלאריות שאנחנו נשאלים בשנים האחרונות היא "איך אני מייצר הכנסה נוספת, פסיבית שלא תאלץ אותי לעבוד בכל יום?" הכנסה פסיבית מתייחסת לכסף שאנחנו יכולים להרוויח במינימום מאמץ או בלי לשנות את אורח החיים שלנו. זהו מקור הכנסה שממשיך להניב גם כאשר אינך עובד עליו באופן פעיל (מכירים את תמונות הלפטופ ליד הבריכה בתאילנד?). עליית האינטרנט והמקצועות הדיגיטליים בשנים האחרונות הפכה את נושא ההכנסה הפסיבית (בשילוב עם עבודה מרחוק ונוודות דיגיטלית) לאחד הנושאים המבוקשים והחמים ובמדריך הזה אנחנו מנסים קצת להסביר על הנושא בפירוט.

קודם נסביר מהי הכנסה פסיבית?

חשוב לפני שאנחנו צוללים לפירוט, להבין מהי הכנסה פסיבית. הכנסה פסיבית היא לא שיטה להתעשרות מהירה או דרך להרוויח כסף ללא מאמץ. זה שקר שמנסים למכור הרבה פעמים דרך קורסים או "מומחים" שעשו את זה. הכנסה פסיבית ברעיון הבסיסי שלה היא הכנסה שלצורך ההתחלה שלה נדרש הון, השקעת עבודה וזמן – בדרך כלל משמעותיים ושלאחר השלב הראשוני היא ממשיכה לייצר הכנסה ללא או עם מינימום מעורבות שוטפת ביצירתה. פסיבית אמרתי?

 

הכנסה פסיבית יכולה להגיע ממקורות שונים, כולל נכסים להשכרה, השקעות, תמלוגים ועסקים מקוונים. המאפיין המרכזי של כל הכנסה פסיבית הוא שהיא דורשת מאמץ והשקעה מראש כדי להקים אותה – ופה גם יש חלוקה בין מקורות שדורשים הון התחלתי גבוה יחסית (נכסים פיזיים) לבין מקורות שדורשים הון התחלתי נמוך יותר (נכסים דיגיטליים), אך לאחר שהיא מבוססת, היא יכולה לייצר הכנסה באופן עקבי לאורך זמן ללא מאמץ נוסף.

 

היבט אחד שחשוב לציין לגבי הכנסה פסיבית הוא שהיא לא "פאסיבית" לחלוטין, במובן זה שכן מדובר בעבודה מסוימת לצורך תחזוקתה. הטעייה מאוד פופלארית היא שלא דרושה עבודה כלל וזה ב98% מהמקרים אינו נכון. זה נכון, שלאחר הקמתו, המאמץ הנדרש לתחזוקה ולניהולו של מקור ההכנסה פוחת משמעותית. הכנסה פסיבית יכולה לספק לאנשים חופש כלכלי, מכיוון שהיא מציעה את ההזדמנות להרוויח כסף מבלי להיות קשור לעבודה מסורתית בין 9 ל-5. זה יכול לספק תחושת ביטחון וגמישות, ולאפשר לאנשים לקבל יותר שליטה על הזמן והמשאבים שלהם. זה יכול לשמש גם כאמצעי לבניית עושר ויצירת אפיקי הכנסה נוספים.

המציאות מול המיתוס של הכנסה פסיבית

הכנסה פסיבית נתפסת לרוב כמושג חמקמק, מוקף במיתוסים ותפיסות שגויות. אנשים רבים תוהים האם זה באמת אפשרי להרוויח כסף מבלי להתאמץ כל הזמן. בעוד שהרעיון של להרוויח הכנסה בזמן שכיבה על החוף עשוי להיראות מושך, המציאות של הכנסה פסיבית היא קצת יותר מורכבת. קל לנו לחשוב על העבודה "המבאסת" שאנחנו נמצאים בה עכשיו, גוללים ברשתות החברתיות וקופצים לנו יפים ויפות, על חופים ובמסעדות – שמספרים לנו שזה אפשרי. קודם כל – חשוב לי לציין, שאכן, בשנים האחרונות האפשרות לאורך חיים שמאפשר עבודה מכל מקום (בריכה), בכל מדינה (פיליפינים) ולא להיות צמודים למשרד או לשעות קבועות – אפשרית הרבה יותר לעומת שנים קודמות. זו הסיבה שהרבה פעמים, אנחנו מקבלים מהסביבה הבוגרת שלנו (הורים, משפחה) פידבק שלילי שהדבר לא אפשרי, שמדובר בהונאה ואתה "סתם זורק את הכסף שלך על הקורס הדיגיטלי של המנטור הזה". אבל חשוב לציין, זה אפשרי בהחלט!

 

בנוסף, חשוב להבין שלא כל מאמץ להכנסה פסיבית יצליח. מיזמים מסוימים עשויים לייצר מעט הכנסה, בעוד שאחרים עשויים לדרוש מאמץ מתמשך כדי לשמור על רווחיות. חיוני לגשת להכנסה פסיבית עם חשיבה מציאותית ולהיות מוכנים לאתגרים ומכשולים פוטנציאליים. אין הכנסה פסיבית ללא השקעה כספית ונדרש זמן וסבלנות לבנות זרם הכנסה פסיבי בר קיימא. זה דורש עקביות, התמדה ופרספקטיבה ארוכת טווח. זה לא פתרון בן לילה, אלא אסטרטגיה שיכולה לספק יתרונות פיננסיים לאורך זמן.

שימו לב!

חשוב לדעת! הכנסה פסיבית אינה פתרון מהיר לבעיות פיננסיות. אם חסר לכם כסף, אתם יודעים שאתם בפני השקעה/רכישה גדולה שדורשת כסף זמין – הכנסה פסיבית היא ממש לא הפתרון עבורכם! הכנסה פסיבית מעבר להשקעה הראשונית שהיא דורשת – דורשת גם לא מעט זמן וסבלנות. הרבה פעמים הכשלונות הגדולים בתחום מגיעים בגלל חוסר בסבלנות וזמן. אתם כבר מתחייבים לפרוייקט מסוים, השקעתם את ההשקעה הראשונית אבל לוקח יותר זמן מהצפוי שההכנסה הפסיבית מגיעה – אתם מתחילים להילחץ ואז מתחילות הבעיות. כסף שאתם צריכים בטווח של שנה/שנתיים – לא יכול לשמש להקמה של נכס פסיבי. אתם צריכים להיות סבלניים ואז הדברים הטובים קורים.

נמרוד רייזנר

נמרוד רייזנר

בעלים של אתר אקספרט

יזם כבר 20 שנים, בעלים של מאות נכסים דיגיטליים

איך יוצרים הכנסה פסיבית

יצירת הכנסה פסיבית כרוכה במציאת דרכים לגרום לכסף שלכם לעבוד עבורכם, במקום להסתמך רק על הכנסה אקטיבית מעבודה או מעסק. אסטרטגיה נפוצה אחת היא השקעה בנכסים פיזיים מניבים כמו נכסים להשכרה (ארוכת טווח או השכרה קצרת טווח כמו airbnb), מניות או איגרות חוב, רכישת הלוואות מחברות חוץ בנקאיות (בעבור תשואה) ועוד. על ידי בעלות על נכסים אלה, אפשר להרוויח הכנסה פסיבית באמצעות תשלומי שכירות, דיבידנדים או ריבית. אלו הם נכסים יותר קלאסיים שכמובן דורשים השקעה גדולה ראשונית הרבה יותר משמעותית (הון עצמי גבוה) ומצד שני הם נחשבים בטוחים יותר בתשואה שלהם.


האלטרנטיבה לנכסים הפיזיים ליצירת הכנסה פסיבית היא כמובן יצירה של נכסים / מוצרים דיגיטליים / קורסים מקוונים. בשנים האחרונות תחום הנכסים הדיגיטליים הפך למאוד מאוד פופלארי (בצדק) וכמובן חשוב מאוד להבין שנכנסו לשוק הרבה חברות ואנשים שהופכים אותו למקום מעט מסוכן. בתור מי שמחזיק והקים נכסים דיגיטליים למעלה מ20 שנים – חשוב להבין כמה עקרונות בסיסיים בנושא נכסים דיגיטליים. יצרתי מדריך מפורט בנושא נכסים דיגיטליים, אבל את הנכסים הדיגיטליים אפשר לחלק ל:

 

 • חנויות מסחר אלקטרוני (עצמאיות או דרך אמזון)
 • שיווק שותפים לסוגיו השונים (על דרופשיפינג בטח שמעתם)
 • אתרי תוכן למיניהם
 • קורסים דיגיטליים
 • השקעה בחברות מוצר (SAAS או אחרות)
 • רכישת נכסים דיגיטליים כמו דומיינים
 • קבוצות/פעילויות סושיאל (רכישת חשבונות/קבוצות/פרופילים)

 

דרכים נוספות ליצור הכנסה פסיבית היא באמצעות רישוי או זכיינות. אם יש לכם רעיון או מוצר ייחודי, אתם יכולים לתת רישיון לאחרים תמורת תשלום. באופן דומה, זכיינות מאפשרת לשכפל מודל עסקי מצליח ולגבות תמלוגים או עמלות שוטפות מהזכיינים. שוב אנחנו מציינים (ונמשיך לאורך כל המאמר) שיצירת הכנסה פסיבית דורשת שילוב של זמן, מאמץ ובמרבית המקרים השקעה כספית מראש. זו לא תוכנית להתעשרות מהירה, אלא אסטרטגיה ארוכת טווח לבניית עושר וביטחון פיננסי.

הכנסה פסיבית

רעיונות להכנסה פסיבית

הכנסה פסיבית יכולה ללבוש צורות שונות, והנה כמה דוגמאות מהחיים האמיתיים כדי להמחיש את האפשרויות שלה:

 

 1. נכסים להשכרה: בעלות והשכרה של נכסים היא דוגמה קלאסית להכנסה פסיבית. על ידי רכישת נכס והשכרתו, תוכלו להרוויח זרם קבוע של הכנסות משכירות מדי חודש. אתם יכולים לעשות זאת לטווח הארוך (השיטה הקלאסית) ולטווח הקצר כמו בפלטפורמות לדוגמת airbnb. גם פה אפשר לקנות נכס ולהשכיר או אפילו יש תעשייה של ארביטראז' שכירויות בו אתם שוכרים דירה לטווח ארוך (5 שנים) במחיר אטרקטיבי ומשכירים אותה לטווח קצר בסכום גבוה ומרוויחים את ההפרש.
 2. מניות דיבידנד: השקעה במניות משלמות דיבידנד מאפשרת להרוויח הכנסה פסיבית באמצעות תשלומי דיבידנד רגילים. כמשקיע, אתם מקבלים חלק מרווחי החברה מבלי להשתתף באופן פעיל בפעילותה.
 3. הלוואות עמית לעמית: פלטפורמות כמו בלנדר או טריא מאפשרות לאנשים להלוות כסף לעסקים או לפרטיים בתמורה לתשלומי ריבית. על ידי השתתפות בהלוואות עמית לעמית, ניתן להרוויח הכנסה פסיבית באמצעות הריבית שנצברת על ההלוואות שלכם. בתקופה האחרונה (2024) חלק מהחברות האלו נכנסו למעט קשיים ולכן היינו מקטלגים את ההשקעה הזו כמסוכנת יחסית.
 4. תמלוגים: אם יש לכם כישרונות יצירתיים, אתם יכולים להרוויח הכנסה פסיבית באמצעות תמלוגים. מוזיקאים, סופרים ואמנים, למשל, יכולים לקבל תמלוגים מהמוזיקה, הספרים או היצירות שלהם בכל פעם שהם נרכשים או משתמשים בהם.
 5. שיווק שותפים: אחת השיטות הנפוצות והמוכרות ביותר למי שגולש ברשתות, היא באמצעות שיווק שותפים, אפשר להרוויח הכנסה פסיבית על ידי קידום מוצרים או שירותים של אנשים אחרים ולהרוויח עמלה על כל מכירה שמתבצעת באמצעות הפניה שלכם. ניתן לעשות זאת באמצעות בניית אתרי אינטרנט, בלוגים או פלטפורמות מדיה חברתית. זו שיטה עם תחרותיות גבוהה ביותר, חשוב לדעת איך ומה לבחור בשביל להצליח בה. דרושה סבלנות גדולה.
 6. הקמת חנויות אינטרנט: גם שיטה שנכנסה בשנים האחרונות חזק, כולל חברות צד ג' שמציעות להקים לכם חנות וירטואלית הכל ולעשות הכל ואתם רק יושבים והכסף זורם. גם פה, יש הרבה אמת ופוטנציאל להכנסה פסיבית אבל צריך לשים לב שיש גם הרבה שרלטנות ואי דיוקים. אחת הגדולות היא שחנות באמזון היא עסק לכל דבר. קריטי כל הזמן לקדם אותה, לדאוג לה, להביא אותה למקומות הראשונים בשביל שיהיו מכירות – וזה לא כזה פשוט. זו הכנסה פסיבית אבל שדורשת ידע ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר. להקמה של חנות וירטואלית לבד זו רשימה של ספקים מומלצים

 

אלו הן רק כמה דוגמאות לזרמי הכנסה פסיביים, אבל האפשרויות הן עצומות. המפתח הוא לזהות הזדמנויות שמתאימות לתחומי העניין, הכישורים והמשאבים שלכם, ולהיות מוכנים להשקיע את המאמץ הראשוני להגדיר אותם. כפי שאפשר לזהות, יש אפשרות ליצור מקורות הכנסה פסיבית מהבית, אפשרות זו היא עוד גורם אטרקטיבי לאנשים רבים. שהם יכולים לשבת בבית, אפילו לאחר יום העבודה המסורתי שלהם וליצור הכנסה פסיבית מהבית.

האם הכנסה פסיבית באמת יכולה להועיל לכם

הכנסה פסיבית יכולה להביא יתרונות רבים לרווחה הכלכלית ולאורח החיים הכללי. ראשית, הוא מציע פוטנציאל לחופש כלכלי ועצמאות. על ידי יצירת זרמים מרובים של הכנסה פסיבית, אתם יכולים לגוון את הרווחים שלכם ולהפחית את ההסתמכות על מקור הכנסה יחיד. זה יכול לספק תחושת ביטחון ויציבות, במיוחד בתקופות כלכליות לא ברורות.


שנית, הכנסה פסיבית מאפשרת לייצר כסף תוך כדי זמן פנוי יותר. בניגוד לתעסוקה מסורתית, שבה ההכנסה שלכם קשורה ישירות למספר השעות שאתם עובדים, הכנסה פסיבית ממשיכה לזרום גם כשאתם לא עובדים באופן פעיל. זה אומר שאתם נהנים מהיכולת לעסוק בתחומי עניין אחרים, לבלות זמן עם אנשים אהובים, או אפילו לחקור מיזמים עסקיים חדשים.


בנוסף, להכנסה פסיבית יש פוטנציאל ליצור עושר לטווח ארוך. על ידי השקעה עקבית בנכסים מניבים או בניית זרמי הכנסה פסיביים, אתם יכולים לצבור עושר לאורך זמן. זה יכול להוביל לעצמאות כלכלית, לפרישה מוקדמת או ליכולת להגשים את החלומות שלכם מבלי להיות מוגבלים כלכלית.


יתר על כן, הכנסה פסיבית יכולה לספק ביטחון במהלך אירועי חיים בלתי צפויים או מצבי חירום. זרם הכנסה פסיבי יכול לשמש כרשת ביטחון, המאפשר לכם לקבל כספים נוספים לכיסוי הוצאות או טיפול בנסיבות בלתי צפויות מבלי להסתמך רק על ההכנסה הפעילה שלכם.


לבסוף, הכנסה פסיבית יכולה להציע שקט נפשי ולהפחית מתח הקשור לעניינים פיננסיים. הידיעה שיש לכם הכנסה זורמת גם כשאתם לא עובדים באופן פעיל יכולה להקל על דאגות כלכליות ולספק תחושת חופש וביטחון. זה גם יכול לספק תחושת העצמה, מכיוון שיש לכם יותר שליטה על העתיד הפיננסי שלכם.

הכנסה פסיבית

המפתח לחופש כלכלי ועושר רב

'המפתח לחופש כלכלי ועושר רב הוא היכולת או המיומנות של האדם להמיר הכנסה אקטיבית להכנסה פסיבית ו/או הכנסה מתיק.' – רוברט קיוסאקי

 

רוברט קיוסאקי, סופר ידוע ומומחה פיננסי, מדגיש את המשמעות של המרת הכנסה אקטיבית להכנסה פסיבית ו/או הכנסה מתיק כמפתח להשגת חופש פיננסי ובניית עושר משמעותי. הצהרה זו מדגישה את החשיבות של מעבר מגישה מסורתית של הסתמכות על הכנסה אקטיבית בלבד לגישה אסטרטגית יותר הכוללת יצירת הכנסה פסיבית.


הרעיון של המרת הכנסה להכנסה פסיבית כרוך במציאת דרכים לייצר הכנסה שאינה דורשת השתתפות פעילה או מאמץ מתמשך. זה יכול להיות באמצעות השקעות בנדל"ן, מניות, אג"ח או עסקים שמייצרים תזרים מזומנים מבלי לדרוש תשומת לב מתמדת. על ידי כך, אנשים יכולים ליצור זרם הכנסה אמין שממשיך לגדול ולהצטבר לאורך זמן.


בנוסף, הכנסה מתיק מתייחסת להכנסה שנוצרת באמצעות השקעות במכשירים פיננסיים כגון מניות, קרנות נאמנות או קרנות נסחרות בבורסה (ETF). על ידי גיוון תיק ההשקעות, אנשים יכולים לייצר הכנסה באמצעות דיבידנדים, רווחי הון או תשלומי ריבית. זה מאפשר צבירת עושר וביטחון פיננסי נוסף.


ההצהרה של קיוסאקי מציעה שהיכולת להמיר הכנסה אקטיבית להכנסה פסיבית ו/או הכנסה מתיק היא מיומנות שאנשים יכולים לפתח, במידה ואתם עדיין לא מכירים את התחום, היאזרו בסבלנות, חפשו מקורות ידע בנושא הכנסה פסיבית למתחילים ולימדו את עולם ההכנסה הפסיבית ברצינות ולעומק. הצלחה בתחום ההכנסה הפסיבית דורשת אוריינות פיננסית, חשיבה אסטרטגית ונכונות לקחת סיכונים מחושבים. על ידי רכישת ידע על הזדמנויות השקעה שונות והבנה כיצד לייצר הכנסה פסיבית, אנשים יכולים להשקיע בעתידם הפיננסי ולעבוד לקראת עצמאות פיננסית.

סיכונים ושיקולים בעולם ההכנסה הפסיבית

בעוד שהכנסה פסיבית יכולה להיות דרך משתלמת ואטרקטיבית לבניית עושר, חשוב להבין את הסיכונים והשיקולים הכרוכים בכך. סיכון מרכזי אחד הוא הפוטנציאל להפסדי השקעה. בדיוק כמו כל השקעה, יש סיכוי שערך הנכסים או ההשקעות עשוי להשתנות, וכתוצאה מכך לספוג הפסדים כספיים. חיוני לחקור ולהעריך בקפידה כל הזדמנות השקעה לפני התחייבות לכסף.


שיקול נוסף הוא הצורך בניהול ותחזוקה שוטפים. בעוד שהכנסה פסיבית קשורה לרוב במאמץ מינימלי, השקעות מסוימות דורשות ניהול אקטיבי ומעקב קבוע. לדוגמה, נכסים להשכרה עשויים לדרוש תחזוקה, ניהול דיירים והתמודדות עם בעיות בלתי צפויות. חיוני לקחת בחשבון את הזמן והמשאבים הנדרשים לניהול יעיל של השקעות אלו.


בנוסף, תנאי השוק יכולים להשפיע על הביצועים של זרמי ההכנסה הפסיביים. מיתון כלכלי, שינויים במגמות בתעשייה או אירועים בלתי צפויים יכולים להשפיע על הרווחיות של ההשקעות. גיוון בין סוגי נכסים ותעשיות שונות יכול לסייע בהפחתת הסיכונים הקשורים לתנודתיות בשוק.


יש לקחת בחשבון גם שיקולים משפטיים ורגולטוריים. בהתאם לסוג ההכנסה הפסיבית שאתם משקיעים בה, ייתכן שיש לקחת בחשבון חוקים, תקנות והשלכות מס ספציפיות. זה חיוני להתייעץ עם אנשי מקצוע משפטיים ופיננסיים כדי להבטיח ציות ולייעל את אסטרטגיית המס שלכם.


לבסוף, חשוב שיהיו ציפיות ריאליות לגבי הכנסה פסיבית. למרות שזה יכול לספק זרם קבוע של הכנסה, לבנות עושר משמעותי עשוי לקחת זמן ומאמץ. זה לא פתרון מהיר או דרך מובטחת לעושר בן לילה. סבלנות, התמדה ופרספקטיבה ארוכת טווח חיוניים בעת חיפוש הזדמנויות הכנסה פסיביות.

טיפים חשובים למשקיעים מתחילים

ריכזתי עבורכם כמה טיפים שלדעתי חשוב מאוד להתייחס אליהם במיוחד אם אתם משקיעים מתחילים (צעירים או החלטתם להיכנס לתחום בפנסיה).

 

 1. תתחילו בקטן ומגוון: כמו שאמרתי הכנסה פסיבית דורשת סבלנות, זה לא ספרינט. תתחילו בסכומים קטנים יותר, תנסו מספר דרכים במקביל ותראו מה מתאים למבנה האישיות שלכם וליכולות שלכם. ומשם תתחילו להגדיל.
 2. כמה סיכון אתם מוכנים לספוג: הכנסה פסיבית היא השקעה. וכמו כל השקעה יש רמות מאוד מגוונות של סיכון. תבינו מראש מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לסבול, מה מתאים לכם ולא יגרום לכם לחץ או מתח – ותפעלו במסגרת רמת הסיכון הזו.
 3. סבלנות, סבלנות, סבלנות: כמו המשפט המפורסם בהקמה של עסק פיזי – Location, Location, Location – פה המיקום לא קובע. הסבלנות שלכם היא המפתח. בניית תיק נכסים פסיביים ומוצלחים – דורש זמן, סבלנות ועקביות.

בהצלחה!